Странице

Nastavni materijal

Uvod

S’ obzirom da je ova tema posvećena kompjuterskim simulacijama koje se primenjuju u nastavi obratićemo pažnju samo na simulatore koji se koriste u edukativne svrhe iz oblasti računarstva i informatike. 
Edukacioni simulatori treba da budu  jednostavni za korišćenje, jer studenti koji ih koriste imaju različito predznanje korišćenja računara. Ovi simulatori treba da olakšaju predavačima stvaranje konkretnih primera i eksperimenata za različite predmete iz ove oblasti. Svi ovi zahtevi mogu da budu i kontradiktorni, čime je razvoj simulatora za ovu namenu veoma otežan.

Podela

Na internetu se mogu pronaći veliki broj simulatora vezanih za računarske sisteme koji se mogu koristiti kao podrška kursevima iz IT-a. Postojeći simulatori projektovani su u različite svrhe  i za različite kurseve pa zbog toga je i njihova podela po nekom kriterijumu i otežana. Jedna od važnijih osobina je da li su simulatori sa grafičkom prezentacijom ili ne.
          Dalje, mogu se podeliti na koji način  izvršavaju simulaciju - takt, instrukciju ili ceo program unapred, da li se pokreću interaktivno ili se samo izvrši batch program. Jedna od bitnih osobina je i mogućnost učenja na daljinu, odnosno izvršavanje simulatora putem Interneta.
Ipak, osnovnu podelu postojećih simulatora možemo izvršiti na osnovu načina njihove implementacije. Simulatori se mogu po ovoj osobini podeliti na dve grupe, na one koji simuliraju fiksne računarske sisteme ili pojedine računarske komponente .

·         Simulatori fiksnih računarskih sistema
Pomoću ovih simulatora studenti mogu sagledati kako izgleda jedan celokupan sistem i kako takav sistem reaguje na različite vrste problema. Da bi se implementirao jedan ovakav sistem potrebno je prvo dizajnirati računarski sistem sa željenim karakteristikama. Nakon toga je potebno simulirati celokupan sistem.
Karakteristični predstavnici ove grupe simulatora su:  Simple CPU, ESCAPE  i DLXview.

·         Simulatori računarskih komponenti
Ovakve vrste simulacija se najčeće koriste u edukativne svrhe. Menjanjem parametara one simuliraju rad određene računarske komponente i kao takve daju detaljniji uvid u računarski sistem i njegovo funkcionisanje.
Neki od predstavnika ove grupe su: EMU8086, SIMx86  i MASM.

Нема коментара:

Постави коментар